علت بوی تند و بد ادرار چیست؟چگونه آن را درمان کنیم؟

علت زیاده اگر دوستان مطلب کامل و جامعی جهت درمان بخصوص با داروهای گیاهی دارند بیان کنند، ممنون

طلا پرسیده در ۱۳۹۶/۱۲/۰۲ در پزشکی.
ارسال دیدگاه
1 پاسخ

تغییر رنگ و بوی بد ادرار چیست؟

مقدمه ای در مورد بوی بد ادرار

بوی طبیعی ادرار، خفیف و غیر قابل توجه است.

ولی گاهی اوقات بوی ادرار تغییر می کند و باعث نگرانی شما در مورد وجود یک مشکل می شود.ادراري كه هيچ بوي نداشته باشد، نشانه سرد مزاجي و نارساييبيش از اندازه است.

ادرار بي بو در حالت بيماري هاي شديد، شايد شاهد مرگ نيروي غريزي باشد . اگر بوي گنديده اي از ادرار به مشام برسد و علائم پختگي در آن نمايان باشد، نشانه آن است كه در اندام هاي ادراري بيماري گري و قَرحهوجود دارد .

اگر فردی هستید که از بوی نامطبوع ادرار خود رنج می برید، حتما علت آن را پیدا کنید. کشف علت بوی نامطبوع ادرار، اولین قدم برای رفع آن می باشد. با دلگرمهمراه باشید تا علت بوی بد ادرار و راهکارهای درمان آن را بدانید.

بوی بد ادرار

 

ادرارتان، بوی شیرین دارد؟

این مسئله ربطی به دسرهایی که می‌خورید، ندارد. دکتر‌هالی فیلیپس، متخصص بهداشت زنان و همکار بخش پزشکی اخبار CBS2 در نیویورک می‌گوید: ادرار با بوی شیرین، اغلب یک نشانه مهم در تشخیص دیابت است و برای افرادی که می‌دانند مبتلا به دیابت هستند، این بوی شیرین می‌تواند نشان دهد که سطح قند خون آنها، آنقدر که باید، تحت کنترل نیست.

 

اگر ادرار داراي بوي متعفّن باشد و نشانه پختگي در آن وجود نداشته باشد،

چند حالت بر آن محتمل است :

 • ممكن است نشانه گري و قَرحه در اندام ادراري باشد.
 • ممكن است اين حالت دليل عفونت باشد.
 • اگر در حالت تب هاي شديد، ادرار بدبو دفع شود و اندام ادراري بيماري نداشته باشد، نشانه نامطلوبي است.

معمولا بیماری های زیر در ارتباط مستقیم با بوی تند ادرار هستند:

۱-بیماری ادراری شربت افرا

بیماری شربت افرا نوعی بیماری ارثی و جزو بیماری های متابولیکی (اختلال در سوخت و ساز بدن) است. فرد در این بیماری، قادر به تجزیه برخی پروتئین های خاص نمی باشد.

این بیماری زمانی بروز می کند که ژن تولیدکننده آنزیم مخصوصی که باید این پروتئین خاص را تجزیه کند، دچار نقص شود و در نتیجه پروتئین های تجزیه نشده در جریان خون باقی بمانند.

علایم این بیماری عبارتند از:

 • بوی غیر طبیعی ادرار
 • تشنج
 • تهوع و استفراغ
 • خستگی
 • بی حالی
 • مشکلات غذاخوردن و در نتیجه اجتناب از غذاخوردن
 • به حالت اغما و کما رفتن

اگر این بیماری به موقع درمان نشود، آسیب های عصبی ایجاد می شود و در نهایت منجر به مرگ فرد خواهد شد.

در شدیدترین حالت این بیماری، آسیب مغزی در اثر عفونت، تب و یا زمانی که فرد برای مدت طولانی غذا نخورده است، ایجاد می شود.

هنگامی که فردی به این بیماری مشکوک است، پزشک سطح پروتئین های خاصی را در ادرار او اندازه گیری می کند و در صورت مثبت بودن، باید فرد سریعا بستری شود.
عفونت مجاری ادراری از شایع ترین بیماری های سیستم ادراری می باشد. این بیماری در خانم ها شایع تر از مردان می باشد.

 

۲- بیماری فنیل کتونوری

PKU علامت اختصاری این بیماری می باشد. بیماری فنیل کتونوری یک نقص متابولیکی مادرزادی است. در این بیماری در DNA فرد، تغییر ایجاد می شود.

این تغییر سبب می شود تا آنزیم لازم برای شکسته شدن اسید آمینه فنیل آلانین در فرد با نقص مواجه شده و فنیل الانین در بدن فرد بالا برود و علایم زیر را ایجاد کند:

 • بوی تند ادرار : ادرار فرد بوی کپک زدگی می دهد
 • بثورات پوستی
 • تشنج
 • لرزش
 • بیش فعالی

ژن این بیماری روی کروموزم۱۲ قرار گرفته است. چنانچه مادر و پدر هر دو حامل این ژن باشند (که معمولا در ازدواج‌های خویشاوندی این احتمال بالاتر است)، ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزندانشان به فنیل کتونوریا مبتلا شوند.

درمانی که برای مبتلایان به این بیماری توصیه می شود، نوعی رژیم غذایی سخت است که فرد مبتلا باید مواد غذایی زیر را خیلی کم مصرف کند : شیر، تخم مرغ، حبوبات، آجیل و کاکائو.

هم چنین داروهایی نیز برای این دسته از بیماران تجویز می شود.

در صورت تشخیص زودرس این بیماری در کودک و دادن شیر مخصوص «فنیل کتونوری»، کودک مبتلا می‌تواند از هوش خوب و رفتار مناسب برخوردار شود.

بنابراین به والدین توصیه می شود که نسبت به انجام آزمایش هایی که پس از تولد نوزاد در بیمارستان انجام می گیرد، آگاه باشند.

در صورت تأخیر در درمان، این بیماری منجر به عقب‌ماندگی ذهنی، کوچکی سر و اختلالات رفتاری خواهد شد.

 

۳- بیماری کتواسیدوز دیابتی

این بیماری زمانی ایجاد می شود که انسولین بسیار کمی در بدن فرد وجود داشته باشد. اگر در بدن فردی، انسولین به میزان کافی وجود نداشته باشد، گلوکز (قند خون) کافی برای تهیه انرژی مورد نیاز سلول های بدن در دسترس نخواهد بود و در نتیجه قند خون بالا می رود.

در این حالت، بدن برای تهیه انرژی مورد نیاز سلول های بدن، به جای گلوکز از سوزاندن چربی استفاده می کند. از طرفی هنگامی که بدن فرد، چربی ها را برای سوخت و ساز استفاده می کند، نوعی اسید سمی به نام کتون در بدن ایجاد می شود که این کتون برای بدن این بیمارارن دردساز می شود.

علایم این بیماری شامل موارد زیر می باشد :

 • بوی تند ادرار
 • استفراغ
 • تهوع
 • درد معده
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • تنفس تند
 • خشکی پوست

اگر این بیماری به موقع تحت درمان قرار نگیرد، فرد پس از مدتی اگاهی خود را از دست می دهد و دچار مرگ می شود. معمولا درمان این بیماری استفاده از انسولین می باشد. مصرف مایعات هم مفید می باشد.

 

۴- عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری از شایع ترین بیماری های سیستم ادراری می باشد. این بیماری در خانم ها شایع تر از مردان می باشد. در مواردی مشاهده شده است که این عفونت در اثر عدم درمان به موقع، به کلیه ها گسترش پیدا کرده و این عضو مهم بدن را نیز درگیر می کند.

علایم این بیماری شامل موارد زیر می باشد:

 • بوی تند ادرار
 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • ادرار خونی

گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار، نشان دهنده یک مشکل یا بیماری در بدن است، مانند :

۱- عفونت مثانه

۲- سیستیت (التهاب مثانه)

۳- کم آبی بدن

۴- کتوز دیابتی

یعنی مقادیر زیاد اسیدهای خون به نام کتون ها. این عارضه اغلب در مبتلایان به دیابت نوع یک اتفاق می افتد. علت ایجاد این عارضه کاهش هورمون انسولین در بیمار می باشد. به دنبال کاهش انسولین و عدم توانایی سلول های بدن در استفاده از قند خون، سلول های چربی بدن شکسته می شوند که منجر به رهایی کتون ها در خون می گردند. افزایش کتون ها منجر به به افزایش اسیدیته خون می شود. این وضعیت موجود تحت عنوان کتواسیدوز دیابتی خوانده می شود.
در بیشتر موارد، تغییر بوی ادرار موقتی است و بیماری خطرناکی را نشان نمی دهد. اما گاهی اوقات بوی غیرعادی ادرار مربوط به یک بیماری است.

 

۵- فیستول روده و مثانه

منفذ غیرعادی بین روده و مثانه که باعث ورود باکتری ها از روده به مثانه می شود. این فیستول در اثر عمل جراحی و یا بیماری روده مانند کرون یا کولیت زخمی ایجاد می شود.

 

۶- بیماری ادرار شیره افرا

یک بیماری ژنتیکی نادر که باعث می شود برخی اسیدآمینه ها در بدن تجزیه نشوند. در نتیجه ادرار بوی شربت افرا را می دهد. عدم درمان این بیمای منجر به آسیب مغزی و حتی مرگ می شود.

 

۷- اختلال متابولیکی

وجود اختلال یا مشکل در روشی که بدن غذاها را به انرژی تبدیل می کند.

 

۸- دیابت نوع دو (در صورت عدم کنترل)

 

۹- عفونت مجاری ادراری

 

۱۰- بیماری کبدی

 

۱۱- بیماری فنیل کتونوری

اگر بدن نوزاد متولد شده قادر به شکستن اسیدآمینه فنیل آلانین نباشد، بیماری فنیل‌کتونوری یا فنیل کتون اوریا (PKU) بوجود می آید. این بیماری مادرزادی، جنبه ژنتیکی و ارثی دارد.

فنیل آلانین زیاد موجب افزایش مقدار فنیل کتون در خون می شود. فنیل کتون از طریق ادرار دفع می شود. این ماده برای سیستم عصبی مرکزی مضر است و موجب آسیب مغز می شود.

 

ادرارتان، تیره و کدر است؟

این مورد را بعنوان علامتی از وجود باکتری که می‌تواند نشان دهنده عفونت ادراری (UTI) باشد، در نظر بگیرید. فیلیپس می‌گوید: این تیرگی، بخاطر دفع باکتری‌ها و لکوسیت‌هاست. لکوسیت‌ها، سلول‌هایی هستند که با عفونت، مبارزه می‌کنند. حتی اگر حالتان خوب است و هیچ علائمی از عفونت ادراری ندارید، به این مورد توجه کنید زیرا می‌تواند تنها نشانه شروع عفونت باشد.

 

ادرارتان، صورتی یا قرمز است؟

فیلیپس می‌گوید: اگرچه سبزیجات قرمز بنفش رنگ مانند چغندر و شاتوت، ممکن است علت این مورد باشند اما این رنگ می‌تواند نشان دهنده وجود خون در ادرارتان نیز باشد که علامت خوبی نیست. این خون، نشانه عفونت ادراری، سنگ کلیه یا در موادر نادر، سرطان مثانه و کلیه است.

 

ادرارتان، بدبو است؟

فیلیپس می‌گوید: قرار نیست ادرار، بویی شبیه گل رز داشته باشد اما اگر بوی آن، بسیار بد باشد(مثلا شبیه میوه فاسد یا ته دریاچه) در واقع مثانه شما دارد هشدار می‌دهد که عفونتی وجود دارد و مانند ادرار تیره، می‌تواند تنها نشانه ممکن باشد بنابراین آنرا نادیده نگیرید.

برای کاهش بوی نامطبوع ادرار به توصیه های زیر عمل کنید:

۱- تغییر مصرف مواد غذایی

یکی از مهم ترین عواملی که ادرار را بدبو می کند، استفاده از مواد غذایی نامناسب می باشد. به طور کلی ادرار به خودی خود بوی غیر طبیعی ندارد. اگر مواد غذایی نامناسب مانند انواع غذاهای آماده و فست فودی و پر ادویه استفاده شود، ادرار و حتی مدفوع، هم رنگ طبیعی خود را از دست می دهند و هم بوی نامطبوعی ایجاد می کنند. از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و گازدار و غذاهای تند و پرادویه نیز اجتناب کنید.

۲- نوشیدن آب به مقدار کافی

اگر احساس بوی نامطبوع ادرار را دارید، حتما آب زیادی بنوشید. رقیق شدن ادرار با مصرف زیاد آب، بوی غیر طبیعی آن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

ادرار رقیق دارای رنگی طبیعی و معمولا بدون بوی تند و نسبتا روشن می باشد، به همین علت است که به افراد توصیه می شود که در روزهای گرم تابستان بیش از ۸ لیوان آب بنوشند تا علاوه بر تامین آب از دست رفته به شکل عرق، ادرار رقیق تری داشته باشند.

۳- کنترل مصرف انواع مکمل های ویتامین

از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامینی خودداری کنید. بعضی از انواع این مکمل ها مانند ویتامین B6 می تواند سبب بدبو شدن ادرار شود.

۴- محدود کردن مصرف مارچوبه

به کسانی که به شکل مداوم از بوی غیر طبیعی ادرار خود رنج می برند، توصیه می شود که از مصرف مارچوبه خودداری کنند. مارچوبه بوی آمونیاک ادرار را قوی می کند و سبب بوی بد ادرار می شود.

 

نارسایی کبد یک بیماری جدی است که سبب غیر طبیعی شدن بوی ادرار می شود.

چند توصیه

۱- اگر فردی هستید که از بوی نامطبوع ادرار خود رنج می برید، حتما علت آن را پیدا کنید. کشف علت بوی نامطبوع ادرار، اولین قدم برای رفع آن می باشد.

برخی موارد یک مشکل جدی مانند انواع بیماری های عفونی باعث بوی بد ادرار می شوند. بنابراین اگر مدتی است که از بوی نامطبوع و تند ادرار خود شکایت دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم آزمایش ادرار از شما گرفته شود و هر گونه عفونت و بیماری نظیر بیماری های کبدی و کلیه ای و مثانه ای بررسی شود؛ مثلا افرادی که مشکل دیابت دارند، معمولا احساس می کنند که بوی ادرارشان به شیرینی نزدیک است.

گاهی پزشک هم با پرسش درباره بوی ادرار و کیفیت رنگ آن، گام مهمی را در تشخیص بیماری برمی دارد.

۲- اگر احتمال وجود عفونت ادراری را می دهید علاوه بر مراجعه به پزشک و انجام موارد تجویز شده توسط پزشک، سعی کنید با مصرف کافی آب، هر ۲۰ دقیقه یک بار به دستشویی بروید تا عفونت های موجود در دستگاه ادراری تان خارج شود.

۳- مصرف مرکبات و غذاهای حاوی ویتامین ث را فراموش نکنید. این مواد غذایی به دلیل داشتن خاصیت اسیدی، بسیاری از عفونت های دستگاه ادراری را از بین می برند.

۴- از سنین میان سالی به بعد به افراد توصیه می شود که به طور سالیانه نزد پزشک مراجعه کنند تا آزمایشات سالیانه ادرار از آنها گرفته شود و علت های احتمالی مشکلات ادراری بررسی شود.

۵- نارسایی کبد یک بیماری جدی است که سبب غیر طبیعی شدن بوی ادرار می شود. کبد سبب شکسته شدن آمونیاک و تبدیل آن به اوره می شود. اوره نیز از طریق کلیه ها دفع می شود. زمانی که کبد مشکل داشته باشد و اصطلاحا دچار نارسایی کبدی شده باشید، آمونیاک تجزیه نشده و بوی ادرار بد می شود.

۶- رشد باکتری ها و عفونت ها هم می تواند سبب بروز بوی بد و متعفن ادرار شود، مثلا عفونت مثانه و یا کلیه سبب غیر طبیعی شدن بوی ادرار می شود.

۷- مصرف ویتامین C به صورت مکمل و یا به صورت طبیعی (ویتامین C در مرکبات به وفور یافت می شود) در کاهش بوی تند و متعفن ادرار مناسب می باشد.

 

اگر ادرار ب دبو گرايشي به ترشيدن نشان دهد؟

علامت آن است كه گرمي بيگانه و غيرطبيعي بر خلط هاي سرد گوه ر، چيره شده است و عفونت ببار آورده

است . ادرار بدبوي ترشي گرا در حالت بيماري سخت، نشانه مرگ گرماي غريزي وچيره شدن سرماي مزاج و گرماي غيرطبيعي است و زنگ خطري برايمرگ بيمار است.

 • اگر بوي بد ادرار به بوي شيريني بزند، دلالت بر فشار خون (غلبه الدم) دارد و
 • اگر بوي بسيار تند باشد علامت صفرايي است.
 • ادرار بدبوي ترشي گرا نشانه سودايي است.
 • اگر ادرار بد بوي اشخاص تندرست طولاني باشد، دو احتمال هست:

ممكن است نشانه آن باشد كه تب هايي بر اثر عفونت پديد مي آيند

يا اين كه منشاء عفونت كه در بدن حبس بوده است، از جاي بركنده و پراكنده شده است كه در اين صورت شخص ادرار كننده بعد از تخليه احساس سبكباري مي كند.

 • هرگاه در حالت بيماري هاي سخت، ادرار بدبو به طور آني از بيمار خارج شود و بيمار احساس آسايش نكند دليل بر از بين رفتن نيروها است.

 

موقع دفع ادرار، احساس سوزش می‌کنید؟

فیلیپس می‌گوید: درد یا سوزش در هنگام ادرار می‌تواند بعلت عفونت ادراری یا یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد.

 

احساس می‌کنید که باید دائم به دستشویی بروید؟

فیلیپس می‌گوید: این مورد از رایج ترین علایم عفونت ادراری است که بخاطر ملتهب و تحریک شدن جدار داخلی مثانه و مجرای ادرار شما بوجود می‌آید و باعث می‌شود که احساس کنید باید بطور مداوم ادرار کنید. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از سیستیت بینابینی باشد. سیستیت بینابینی، مشکلی است که بسختی تشخیص داده می‌شود و منجر به فشار یا درد مزمن مثانه می‌شود.

 

بیشتر از قبل، ادرار می‌کنید؟

فیلیپس می‌گوید: ممکن است باردار باشید. در واقع این مورد، یک نشانه اولیه است که بخاطر تغییرات هورمونی که سرعت جریان خون از کلیه را افزایش می‌دهند، ایجاد می‌شود. اگر مطمئنید که باردار نیستید و افزایش مصرف الکل یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار را علت آن نمی‌دانید(کافئین و الکل می‌توانند باعث افزایش تعداد دفعات ادرار کردن شوند)، به پزشکتان مراجعه کنید زیرا این مورد می‌تواند نشانه دیابت یا تومور نیز باش

 

راهکار مناسب برای کاهش بوی توالت

اگر از بوی سرویس بهداشتی منزل خود به علت بوی ادرار ناراحت هستید، می توانید کار زیر را انجام دهید:

 • یک بطری اسپری کننده تهیه کنید (مثل قوطی شیشه شوی) و نصف پیمانه سرکه را با نصف پیمانه آب ترکیب کنید و محلول را به داخل قوطی اسپری بریزید.
 • مقداری پودر جوش شیرین در سرویس بهداشتی بپاشید.
 • پس از آن، مخلوط سرکه و آب را اسپری کنید.

مدتی صبر کنید تا محلول خشک شود. این کار به جوش شیرین زمان می دهد تا بوی نامطبوع ادرار را جذب خود کند.

 • پس از چند ساعت می توانید منطقه را با آب و وسایل تمیز کننده بشویید.

پس از آن که بوی نامطبوع از بین رفت، می توانید برای معطر کردن آنجا از شمع های معطر و یا خوشبو کننده های هوا استفاده کنید.

اگر چشم های حساسی دارید، قبل از اسپری کردن سرکه، از محافظ چشم استفاده کنید تا چشم های شما تحریک نشود.

 

منبع: پیکسیل

 

طلا پاسخ داده شده در ۱۳۹۶/۱۲/۰۲.
ارسال دیدگاه

پاسخ شما

با ارسال پاسخ شما با تمامی سیاست حفظ حریم خصوصی و قوانین و مقررات موافقت میکنید