سرعت آپلود در FTTH مخابرات

سلام دوستان، کسی از سرویس FTTH مخابرات اطلاعی داره ؟

حدکثر سرعت آپلود در سرویس ۸  مگ چقدر است ؟

تشکر

پیشفرض پرسیده در ۱۳۹۷/۰۶/۰۳ در عمومی.
ارسال دیدگاه
3 پاسخ

اینترنت FTTH چیست و مفهوم FTTX : نوعی ارتباط مبتنی بر فیبر نوری است که در آن یک فیبر نوری ازطریق شبکهٔ توزیع نوری از دفتر مرکزی به محل مشتری کشیده می‌شود. می‌توان با توجه به محل قطع شدن فیبر نوری، انواع مختلف فیبر به محل مشتری را طبقه‌بندی کرد:

FTTH فیبر به خانه : نوعی از FTTP است که در نهایت به یک خانه یا محل ‌کار ختم می‌شود. از دفتر مرکزی تا محل زندگی یا کار مشتری فیبر کشیده می‌شود. در محل مشتری، سیگنال می‌تواند به روش‌های مختلف به اشتراک گذاشته شود، مانند کابل اترنت، کابل کواکسیال، ارتباط بی‌سیم یا فیبر نوری.

 FTTB فیبر به ساختمان یا زیرزمین : نوعی از FTTP است که فقط برای ساختمان‌های چند واحدی استفاده می‌شود. فیبر تا خود محل زندگی یا کار مشتری کشیده نمی‌شود، اما تا ساختمان محل مشتری وجود دارد. ارتباط نهایی از طریق هر روش غیر نوری مانند کابل اترنت، کابل کواکسیال و ارتباط بی‌سیم انجام می‌گیرد.

برای تشخیص FTTH و FTTB از یکدیگر می‌توان گفت اگر فیبر به پنلی داخل هر واحد آپارتمانی کشیده شود، تکنولوژی مورد استفاده FTTH است. اما اگر فیبرکشی تنها تا پنل مشترک ساختمان کشیده شود، از FTTB استفاده شده است.

 

FTTH: اتصال شبکه فیبر نوری به منازل مسکونی

FTTP: اتصال شبکه فیبرنوری به ساختمانها

FTTC: اتصال شبکه فیبرنوری به کابینت های دسترسی

FTTN: اتصال شبکه فیبرنوری به توزیع کننده ها( Active node)

اینترنت FTTH چیست و مفهوم FTTX

مزیت های FTTH:

 

FTTH  یک تکنولوژی قابل اعتماد و کارآمد می باشد و برتری های زیادی نسبت به فناوری های کنونی دارد.  مانند پهنای باند بالا، هزینه کم، امنیت بیشتر و … .

مزیت اصلی FTTH یا fiber-to-the-premises FTTP: این است که امکان اتصال پرسرعت تر در فاصله بیشتری نسبت به کابلهای Twisted Pair، خطوط DSL یا کابل کواکسیال را دارا می باشد. برای مثال یک زوج سیم مسی توانایی انتقال ۶ تماس تلفنی را دارد ولی یک زوج فیبر می تواند ۵/۲ میلیون تماس تلفنی را به صورت همزمان انتقال دهد.

بر اساس نظر کارشناسان، FTTH توانایی دستیابی حتی استفاده مربوط به آینده اینترنت هم دارد، فناوری هایی همچون سندهای سه بعدی، HDTV و بازی های آنلاین که در آینده ای نزدیک کار روزمره افراد خانواده خواهد بود. برای رسیدن به این فناوری ها FTTH قابلیت دسترسی اینترنتی با سرعت چند گیگابایت درثانیه را دارد که با فناوری های کنونی قابل مقایسه نمی باشد.

همچنین ارتباطات پهن باند FTTH قابلیت گردآوری سرویس های ارتباطی سه گانه یا Triple Play (دیتا، صوت، تصویر) را برای مشترکان دارد. برای مثال یک مشترک با یک اشتراک ساده  FTTH امکاناتی همچون تلفن، ویدیو، اینترنت پرسرعت و هر جریان دیجیتالی داده دیگری را دریافت خواهد کرد.

 

روندهای مختلف در حوزه فناوری اطلاعات همگی به زیرساختی مطمئن و دارای ظرفیت پهنای باند بالا نیاز دارند. رایانش ابری، Big Data، اینترنت اشیاء و …. از این دسته هستند.
این تکنولوژی به کاربران این امکان را می دهد ارتباطات سرویس های خود را دسته بندی کنند. برای مثال یک کاربر می تواند تلفن، ویدیو،صوت ،تلوزیون و هر نوع دیگر از stream داده های دیجیتال را با استفاده از ارتباط پهن باند FTTH تامین کند.

 

سرویس های قابل ارائه در   FTTH

سرویس های قابل ارائه شبکه های FTTH در ساختار  GPON  معروف به سرویس های Triple Play هستند به این معنی که هر سه نوع سرویس Voice،Video و Data در این ساختار قابل ارائه هستند.

اینترنت FTTH چیست و مفهوم FTTX

انواع سرویس های ارزش افزوده قابل ارائه FTTH

تلفن صوتی و تصویری
آموزش از راه دور
راه اندازی کسب و کار اینترنتی  مدیریت هوشمند ساختمان ( مسکونی، تجاری و صنعتی )
ارائه سرویس های مانیتورینگ و حفاظتی، دوربین های مدار بسته و انتقال تصویر
ذخیره سازی ابری (عدم نیاز به ذخیره سازی فایلهای حجیم در رایانه های شخصی و ذخیره در سرورها)
پزشکی
تولید محتوا و بازی های گروهی تحت شبکه
E-Shopping
HDTV
بازی های آنلاین
مدیریت هوشمند منازل

طلا پاسخ داده شده در ۱۳۹۷/۰۶/۲۸.
ارسال دیدگاه

ساختارهای جدید شبکه‌ برای کاهش هزینه‌‌ی نصب سرویس‌هایی با پهنای باند بالا طراحی شده‌اند، که معمولا با نام کلی FTTX  که مخفف “فیبر به x” است از آن‌ها یاد می‌شود. فیبر به خانه (FTTH) تکنولوژی‌ای است که در آن یک فیبر نوری از دفتر مرکزی به ارائه‌دهنده‌ی خدمات مخابراتی و سپس محل استقرار مشتری کشیده می‌شود. وقتی محل، معنای گسترده‌تری از خانه داشته و شامل دفاتر کار، ساختمان‌های آپارتمانی، مجتمع‌ها و دیگر محل‌ها نیز می‌شود، نام FTTX مناسب‌تر است.

 

سیستم PON، اجازه‌ی به اشتراک گذاری اجزای گران‌قیمت مورد نیاز برای FTTH (فیبر به خانه) را می‌دهد. برای مثال، یک اسپلیتر پسیو که ورودی را دریافت کرده و آن را برای مخابره به مشتریان مختلف تقسیم‌بندی می‌کند باعث کاهش قابل‌ ملاحظه‌ی هزینه می‌شود، چون یک لیزر گران‌قیمت را با حداکثر ۳۲ خانه به اشتراک می‌گذارد. اسپلیترهای PON دوطرفه‌اند، یعنی می‌توان از دفتر مرکزی به سمت مشتری سیگنال فرستاد و سیگنال را به همه‌ی آنها مخابره کرد، و سیگنال‌هایی که توسط مشتریان فرستاده می‌شوند نیز همه در یک فیبر ترکیب می‌شوند و به دفتر مرکزی فرستاده می‌شوند.

چون  تعداد زیادی اسپلیتر و پیوند‌ کوتاه وجود دارد و سیستم‌ها مانند سیستم‌های تلویزیون کابلی برای پخش ویدیو استفاده می‌شوند، معمولا از رابط‌های (connector) غیربازتابی (nonreflctive) (مانند رابط SC-APC) استفاده می‌شود.

اینترنت پرسرعت فیبرنوری در منزل FTTH

اسپلیتر می‌تواند مانند شکل بالا یک دستگاه واقع در یک مکان باشد یا مانند شکل پایین از چند اسپلیتر متوالی تشکیل شده باشد. می‌توان از اسپلیترهای متوالی برای کاهش میزان فیبر موردنیاز در شبکه استفاده کرد و اسپلیترها را نزدیک‌تر به کاربر قرار داد. نسبت اشتراک‌گذاری کل  با ضرب‌کردن شاخه‌های کوپلرها در هم به دست می‌آید، یعنی یک اسپلیتر ۴ شاخه که به یک اسپلیتر ۸ شاخه متصل شده است، ۳۲ شاخه محسوب می‌شود. معمولا زمانی از توالی استفاده می‌شود که خانه‌های مورد نظر نزدیک به هم قرار داشته باشند. گاهی اسپلیترها در دفتر مرکزی قرار دارند و از دفتر به محل هر مشتری فیبر کشیده می‌شود. این می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شبکه به خصوص در مناطق شهری متراکم یا مناطق روستایی وسیع شود، چون همه‌ی سخت‌افزار شبکه در یک‌جا قرار دارد.

تکنولوژی FTTH و اینترنت با فیبر نوری

بیشتر اسپلیترهای PON، ۱X32 یا ۲X32 یا اعداد کوچکتری از توان‌های دو هستند (۲،۴،۸،۱۶،۳۲ و …) کوپلرها اصولا متقارن‌اند (مثلا ۳۲X32)، اما ساختار PON به بیشتر از یک یا دو اتصال فیبر از طرف دفتر مرکزی نیاز ندارد، یکی برای استفاده و دیگری برای نظارت، تست و به عنوان زاپاس، پس بقیه‌ی فیبرها قطع می‌شوند. کوپلرها با تقسیم مساوی سیگنال بین همه‌ی فیبرهای طرف دیگر کوپلر کار می‌کنند. اسپلیترها باعث افت زیاد در لینک FTTH (اف تی تی اچ) می‌شوند و فاصله‌ی لینک FTTH را در مقایسه با یک لینک معمول نقطه به نقطه‌ی مخابراتی محدودتر می‌کنند. جدول زیر راهنمای افت در کوپلر های PON است که میتواند برای طراحی شبکه‌ها‌ی فیبر نوری مورد استفاده قرار گیرد.

فیبر در خانه و اداره با ftth اف تی تی اچ

هر خانه باید با یک فیبر  singlemode از طریق یک اسپلیتر نوری به دفتر مرکزی محلی متصل باشد. همچنین، هر خانه  نیاز به یک فیبر singlemode دارد که با کانال زیرزمینی ارتباط داشته، یا از طریق هوایی به کابل‌های زیرزمینی شرکت تلفن متصل باشد. شرکت Verizon پیش‌گام نصب لینک‌های آماده‌ی فیبری است که نیاز به جوش‍کاری زیادی ندارند.

مکان اسپلیتر می‌تواند دفتر مرکزی، یا پایگاهی در نزدیکی خانه‌های مشتریان باشد.یکی از مزایای PON پسیو بودن این پایگاه است، که برعکس سوئیچ یا نود برای اتصال فیبر نیازی به برق ندارد.

یک دستگاه واسط شبکه که شامل گیرنده‌ها و فرستنده‌های فیبر نوری است، در بیرون خانه نصب می‌شود. کابل‌های داخل‌شونده زمانی که به خانه می‌رسند باید قطع و تست شده و به واسط متصل شوند. سپس کل سیستم باید تست شود.

شکل زیر شمایی از یک شبکه‌ی معمول PON به همراه لوازم مورد نیاز در دفتر مرکزی، مرکز توزیع فیبر و خانه را نشان می‌‍‌‌‌‌دهد. کابل “feeder” کابلی ‌است که از در دفتر مرکزی از OLT  منشعب شده و به مرکز توزیع فیبر، که همان محل قرارگیری اسپلیتر PON است می‌رود و سپس به کابل‌های توزیع،که به سمت مکان مشتری کشیده شده‌اند می پیوندد. در نهایت نیز از کابل‌های drop برای اتصال نهایی به ONT استفاده می‌شود.

فیبر نوری در خانه با تکنولوژی ftth

به طور سنتی، سرویس‌های تلفن یا حداقل سرویس‌های تلفن قدیمی (POTS) برق خود را از دفتر مرکزی تامین می‌کردند. تلفن‌های POTS در دفتر مرکزی از طریق باتری یا منابع قطع‌نشدنی دیگر تغذیه می‌شدند. زمانی که برق یکی از مشترکان قطع می‌شد، آنها همچنان می‌توانستند از تلفن خود استفاده کنند تا قطعی برق را گزارش دهند. واضح است که FTTH این‌گونه عمل نمی‌کند، چون فیبر نمی‌تواند به راحتی جریان الکتریکی را حمل کند. با این که روش‌هایی برای به کاراندازی سنسورها با نور در فیبر وجود دارد، این روش‌ها عملکرد خوبی ندارند و گران هستند. بسیاری از سیستم‌های FTTH یک باتری پشتیبان در محل مشتری نصب می‌کنند که به برق مشتری متصل است، تا در صورت قطعی برق، سیستم به کار خود ادامه دهد. بعضی سیستم‌ها از سیم‌های تلفن قدیمی که امروزه با فیبر جایگزین شده‌اند برای شارژ کردن سیستم پشتیبانی استفاده می‌کنند، تا هزینه‌ی برق سیستم بر عهده‌ی شرکت تامین‌کننده‌ی FTTH باشد. و بعضی شرکت‌ها، با توجه به این نکته که بیش‌تر مردم دارای تلفن همراه هستند، مسئله‌ی منبع برق پشتیبان را بی‌اهمیت تلقی می‌کنند.

طلا پاسخ داده شده در ۱۳۹۷/۰۶/۲۸.
ارسال دیدگاه

(FTTH ) اینم اطلاعات کامل هزینه و سرعت های مختلف

 


 

 

طلا پاسخ داده شده در ۱۳۹۷/۰۶/۲۸.
ارسال دیدگاه

پاسخ شما

با ارسال پاسخ شما با تمامی سیاست حفظ حریم خصوصی و قوانین و مقررات موافقت میکنید