ارور ۴۰۴ از کجا بوجود می آید؟

پاسخ داده شد

این ارورها هم هست:

 • ۴۰۴ Not Found
 • Error 404
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • ۴۰۴ File or Directory Not Found (فایل یا پوشه درخواستی پیدا نشد)
 • HTTP 404 Not Found
طلا پرسیده در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ در عمومی.
ارسال دیدگاه
2 پاسخ
بهترین پاسخ

سلام سپیده، خوبی؟ بابت سوالت خیلی ممنون، یه زمانی سوال منم بود:

خطای ۴۰۴ یکی از خطاهای بسیار رایج و در اصل یک خطای سمت کاربر (Client Side) است.

منابع زیادی مانند صفحات (Pages)، فایل‌ها و … می‌تواند در یک وب سرور وجود داشته باشد. وقتی کاربر (مثلاً یک مرورگر) درخواست دریافت یکی از این منابع، مثلاً درخواست مشاهده یک صفحه را می‌دهد، وب سرور صفحه مورد نظر را به کاربر برمی‌گرداند. حال زمانی که این صفحه در طرف سرور وجود نداشته باشد، این خطا به وی برگردانده می‌شود.

برای مثال: زمانی که می‌خواهید صفحه‌ای از یک وبسایت را مشاهده کنید، آدرس (URL) این صفحه را به مرورگر می‌دهید و مرورگر درخواست شما را برای وب سرور ارسال می‌کند. به فرض صفحه مورد نظر، در سرور وبسایت وجود نداشته باشد. در این صورت وب سرور خطای ۴۰۴ را به مرورگر برمیگرداند تا کاربر را از عدم وجود منبع (در این مثال صفحه) مورد نظر مطلع سازد.

زمانی که کاربر (مثلاً مرورگر) درخواست دریافت یا مشاهده یک منبع (مثلاً یک صفحه از وبسایت) را به وب سرور ارسال می‌کند، وب سرور پس از بررسی درخواست، درصورتی که منبع درخواست شده وجود داشته باشد، این منبع را به کاربر ارسال می‌کند.

برای مثال: زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه با یک آدرس (URL) مشخص را به وب سرور ارسال می‌کنید، وب سرور پس از بررسی درخواست، درصورتی که صفحه درخواست شده را در سرورِ وبسایت پیدا کند، آن را برای مشاهده کاربر، به مرورگر وی ارسال می‌کند.

وب سرور صفحه درخواست شده را به کاربر ارسال می‌کند

خطای ۴۰۴

 

 

 

حال فرض کنید درخواست دریافت یا مشاهده منبعی را می‌کنیم که در سرور وجود ندارد. در این صورت وب سرور خطای ۴۰۴ را به کاربر ارسال می‌کند.

 

برای مثال: زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه با یک آدرس (URL) مشخص را به وب سرور ارسال می‌کنید، وب سرور پس از بررسی درخواست، نمی‌تواند صفحه درخواست شده را در سرور پیدا کند. به همین دلیل خطای ۴۰۴ را به کاربر ارسال می‌کند تا او را از عدم وجود چنین صفحه‌ای مطلع سازد.

وب سرور خطای 404 را به کاربر ارسال می‌کند

خطای ۴۰۴

 

دلایل روبرو شدن با خطای ۴۰۴:

کاربر به دلایل مختلفی می‌تواند با خطای ۴۰۴ یا همان خطای “صفحه مورد نظر پیدا نشد” برخورد کند. در این قسمت به چندین مورد از این دلایل اشاره می‌کنیم:

  • ممکن است کاربر آدرس (URL) را به اشتباه وارد کند. در این صورت درحالی که کاربر منتظر مشاهده یا دریافت صفحه یا سایر منابع است، درواقع منبع دیگری را از وب سرور درخواست کرده است. برای مثال: صفحه http://bytegate.ir/category/windows-2/ در سرور این سایت وجود دارد اما درصورتی که URL دیگری مانند http://bytegate.ir/category/windows-helloooo/ را درخواست کنید، با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوید.

 

  • ممکن است کاربر آدرس (URL) را به درستی وارد کرده باشد. اما به دلایلی، منبع مورد نظر از سرور وبسایت حذف شده باشد.

 

  • ممکن است مسیر منبع مورد نظر، یا اسم آن در سرور تغییر داده شده باشد. در این صورت به احتمال زیاد بدون ارجاع به URL جدید، با داشتن URL قدیمی، نمی‌توانید منبع مورد نظر را درخواست کنید.

 

 

خطای 404 گوگل

خطای ۴۰۴ گوگل

 

نحوه برطرف کردن خطای ۴۰۴:

خطای ۴۰۴ معمولاً از طرف کاربر است با این حال کار زیادی نمی‌توان برای برطرف کردن آن انجام داد چون درواقع اصلاً منبع مورد نظر وجود ندارد. اما گزینه‌هایی وجود دارند که در تسریع برطرف شدن خطا کمک کرده و امکان مشاهده نسخه پیشین صفحه را به کاربر می‌دهد:

  • درصورتی که به محتوای آن صفحه نیاز دارید می‌توانید از نسخه کش شده آن استفاده کنید. برخی از سرویس‌های اینترنتی صفحات وبسایت را به صورت کش ذخیره کرده و به کاربران نشان می‌دهند. برای مشاهده آموزش و توضیحات بیشتر به پست “مشاهده نسخه پیشین وب سایت” مراجعه کنید.

 

  • اطمینان حاصل کنید که آدرس وارد شده کاملاً صحیح است. برای مثال، کاربران در بعضی مواقع بجای “/” به اشتباه از “\” استفاده می‌کنند.

 

  • این خطا را همراه با لینک و محلی که از آن هدایت شده اید، به مدیر وبسایت اصلی گزارش کنید. به احتمال زیاد این مشکل از طرف وی حل می‌شود.

 

  • کش مرورگر خود را پاک کنید زیرا ممکن است این مشکل صفحه مورد نظر حل شده باشد ولی محتوای صفحه خطا همچنان به کاربر نشان داده شود. 
طلا پاسخ داده شده در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.

عااااااااااااااااااالی بود، مرسی

در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.

خوب بد نبود، دیگه عاااااالی هم نبود، مرسی آرش جان

در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.

به نظر من جواب آرش خیلی خوب بود و من به عنوان بهترین علامت گذاری کردم

در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.
ارسال دیدگاه

خطای ۴۰۴ (Error 404) یا همان خطای ۴۰۴ Not Found که به معنا “پیدا نشدن منبع” یا “صفحه مورد نظر پیدا نشد” می‌باشد، یکی ازکدهای وظعیت http است که به عنوان خطا شناخته می‌شود. خطای ۴۰۴ ممکن است در همه سیستم عامل‌ها با همه مرورگرها پدیدار شود؛ زیرا این خطا از سمت کاربر به سمت سرور هدایت می‌شود. این خطا با پیغام‌های مختلفی ممکن است همراه شود. از جمله رایج ترین پیغام‌های آن در مرور گرها موارد زیر است:

طلا پاسخ داده شده در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.

ممنون میرزا  

:-*

در ۱۳۹۶/۰۸/۲۲.
ارسال دیدگاه

پاسخ شما

با ارسال پاسخ شما با تمامی سیاست حفظ حریم خصوصی و قوانین و مقررات موافقت میکنید